Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı, vücut kitle indeksi %40’ın üzerinde olan hastalarda ya da %30 olup da diyabet, hipertansiyon ve astım gibi rahatsızlıklara sahip olan hastalarda uygulanmaktadır. Günümüzde fazla kilolarını diyet ve egzersiz ile veremeyen; obezite tedavisine ihtiyaç duyan kişilerin başvurduğu bir cerrahi yöntem olan mide küçültme ameliyatı; uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır ve operasyon öncesi ve sonrasında doktor kontrolü büyük önem taşımaktadır.

Kişi mide küçültme ameliyatından önce uygulamayı gerçekleştirecek olan doktor tarafından gerekli olan tüm test ve kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bu kontrollerde doktor, hastanın mide küçültme ameliyatına fizyolojik ve psikolojik olarak hazır olup olmadığını değerlendirmektedir. Önemli bir cerrahi uygulama olan mide küçültme ameliyatı sonrasında kişi kiloya bağlı rahatsızlıklarından kurtulacaktır.

 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Ağrı Olur mu?

Mide küçültme ameliyatı karın bölgesinde milimetrik boyutta delikler açılarak laparoskopik yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Uygun hasta ve doğru teknik uygulandığında operasyon sonunda ağrı hissi minimal düzeyde kalacak ve ameliyat izi de birkaç ay sonra görünmez hale gelecektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenmeye çok dikkat edilmeli ve ameliyatı uygulayan doktorun önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Öyle ki bu operasyon sonrasında midenin yaklaşık %80 ila %85’i alınmaktadır ve midenin iç hacmi oldukça küçülmektedir. Bu nedenle alınan gıdaların türü ve miktarı iyileşme süreci ve sonrası için büyük önem taşımaktadır. İlk hafta açık sıvı diyetle başlanan beslenme düzeni ikinci haftada kıvamlı çorbaları içeren koyu sıvı diyet ile devam etmektedir. İlerleyen haftalarda püreler ve katı püreler ile devam edilirken 5. haftada normal gıda alımına başlanmaktadır. Mide küçültme ameliyatı sonrasında hastanın yaşam tarzını büyük oranda değiştirmesi gerekmektedir. Alkol, uyuşturucu ve sigara kullanmaması, egzersiz ve yaşına uygun spor yapmayı aksatmaması, normal gıda alımı süreci başladığında dengeli bir şekilde doğal ürünler tüketmesi büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Mide küçültme ameliyatı vücut kitle indeksi 35 – 40 birimin üzerinde olan hastalara uygulanabilmektedir. Bu operasyon süreci hasta için fizyolojik ve psikolojik açıdan oldukça zorlayıcı bir dönemdir. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı olacak hastaların psikolojik durumları ve akli dengelerinin yerinde olması gerekmekte ve aynı zamanda total sağlık durumlarının operasyona izin verecek ölçüde sağlıklı olması gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı üç çeşide ayrılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen mide küçültme ameliyatı çeşidi ise tüp mide ameliyatıdır

Tüp Mide Ameliyatı:

Midenin %80'lik bir bölümünün cerrahi girişim ile çıkartılması işlemidir. Ameliyattan sonra mide uzun ince tüp şeklini alır. Laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilen işlemden sonra ağrı oldukça az olmakla beraber iyileşme süreci de hızlı olmaktadır. Bunun nedeni laparoskopik cerrahinin geniş bir kesi açmak yerine yalnızca 1-1,5 cm boyutlarında minimal kesilerle gerçekleştirilen bir ameliyat yöntemi olmasıdır. 

Tüp mide ameliyatı midenin büyük bir bölümünün çıkarıldığı, geri dönüşü olmayan kalıcı bir ameliyat yöntemidir. Midenin kesilen kısmında açlık hissi veren ''ghrelin'' hormonu üreten bölüm de yer almaktadır. 

Mide Kelepçesi Ameliyatı:

Mide kelepçesi ameliyatında slikon bant takılması ile mide iki bölüme ayrılmaktadır. Midenin üst bölümündeki cep daha küçük olduğu için tokluk hissine daha çabuk ulaşılmaktadır.

Mide kelepçesi ameliyatı, tüp mide ameliyatı gibi geri dönüşü olmayan bir ameliyat çeşidi değildir. Hasta istediği kiloya ulaştığında bant çıkartılabilmektedir.

Gastrick Bypass Ameliyatı:

Laparoskopik yöntem ile gerçekleştirilen gastrick bypass ameliyatında, midenin küçük bir bölümü ince bağırsağa bağlanmaktadır. Bu işlem sırasında tüp mide ameliyatı gibi midenin bölümü kesilerek çıkartılmamakta, yalnızca kullanım dışı bırakılmaktadır. 

Mide Küçültme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
Mide Küçültme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Çağımızın giderek artan problemlerinden biri olan obezite hastalığı, kişinin sağlığını tehdit etmektedir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Obezite tedavisinde en etkili…

goruntul e
Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı yalnızca tüp mide amiyetı değil, midenin boyutunu geçici ya da kalıcı şekilde küçülten Bariatrik cerrahi operasyonların genel…

goruntul e
Mide Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
Mide Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Teknolojinin gelişmesi ile yaşanan küresel dönüşüm insan yaşamını da önemli ölçüde etkilemiştir.

goruntul e