Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı yalnızca tüp mide amiyetı değil, midenin boyutunu geçici ya da kalıcı şekilde küçülten Bariatrik cerrahi operasyonların genel adına mide küçültme ameliyatı denmektedir. Bariatrik cerrahi yani obezite cerrahisinin amacı, kişinin kilo vermesini sağlamak için gıda alımını kısıtlamaktır. Bu amaçla uygulanan mide küçültme ameliyatı çeşitleri ise şunlardır:

  • Tüp mide ameliyatı
  • Mide kelepçesi ameliyatı
  • Gastrik bypass

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı bu yöntemler arasından en çok tercih edilendir. Midenin yaklaşık %80'lik bir bölümünün cerrahi müdahale ile kesilip çıkartılması şeklinde gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı, kalıcı bir çözüm olmakla birlikte günlük hayata dönüş sürecinin hızlı olması açısından da cezbedicidir. Midenin büyük bir bölümü alınarak mide hacmi küçültüldüğü için kişi  az gıda tüketerek doyma hissine ulaşır. 

Midenin yemek botusu ile birleşen yerinden başlanır ve on iki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar mide dokusu çıkartılır ve mide uzun ince bir tüp şekli halini alır. Bu sırada mide kapakçıklarına dokunulmaz. 

Genel anestezi altında laparoskopi yöntemiyle gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında derin kesiler açılmaz. Bu nedenle ameliyattan sonra ağrı oluşumu mininaldir ve iyileşme süreci hızlıdır. 

Mide Kelepçesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide kelepçesi ameliyatı yemek borusu ile midenin birleştiği kısmın 3-4 cm kadar aşağıda slikon bant takılması şeklinde uygulanır. Bu bant ile mide iki bölüme ayrılır. Midenin üst kısmındaki bölüm daha küçük olacağı için kişi daha az gıda tüketerek tokluk hissi yaşar. 

Tüp mide ameliyatının geri dönüşü yoktur ancak mide kelepçesi ameliyatı olan bir kişi istediği kiloya düştüğü zaman bandın çıkartılmasını talep edebilir. 

Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Gastrik bypass da diğer mide küçültme ameliyatı yöntemleri gibi gıda alımını kısıtlamak üzerine bir işlemdir. Bu yöntemle midenin küçük bir bölümü ayrılarak ince bağırsağa bağlanır. Tüp mide ameliyatından farkı midenin bir bölümünün çıkarılmak yerine, küçük bir bölümünün kullanım dışı bırakılmasıdır.