Mide Balonu Nedir

Obezite tüm dünyada her kesimden insanın mücadele ettiği ciddi bir problemdir. Öyle ki sigara bağımlılığından sonra takip edilebilir bir şekilde ömür kısaltıcı özelliği bulunan ikinci hastalıktır. Nedenleri arasında metabolik problemlerin yanı sıra çevresel faktörler de sıralanabilmektedir.

Obeziteye neden olan çevresel faktörlerden bazıları;

- Doğal yaşamdan koparak betonlaşmış yapılar içerisinde yaşam alanlarının kurulması sonucunda hareketsiz yaşam tarzının açığa çıkması

- Stres

- Ekonomik ve hızlı tüketilebilir olan hazır gıdaların içeriğinde kimyasal maddelerin bulunması

- Fast food kültürünün tüm dünyada yerleşmesi

- İlaç sanayinin gelişmesi

- Hava kirliliğinin yanı sıra hormonal dengeyi bozan çevresel faktörler

Obezite hakkında gerek sosyal sorumluluk projeleri gerekse devletlerin sağlık bakanlıkları yoğun çalışmalar sürdürerek toplum sağlığını ve gelecek nesilleri korumayı amaçlamaktadır. Vücut kitle indeksi (VKI) adındaki basit bir test ile teşhis edilebilen obezite; hastanın yaşı, kilosu ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak farklı yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Obezite tedavisinde günümüzde en sık kullanılan tedavi yöntemi sınırlayıcı yöntemlerdir. Midenin fazla gıda alımını sınırlamayı amaçlayan tedavi yöntemlerinde doğru hasta seçimi büyük önem taşımaktadır.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonu; cerrahi dışı bir yöntem olmakla birlikte endoskopik olarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. Balon mideye yerleştirildikten sonra doktorun uygun gördüğü miktarda şişirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Mide balonu silikon bir yapıdadır ve midede yer kapladığı için kişinin doyma hissine erken ulaşmasını sağlamaktadır. Genellikle diyet programları ya da egzersizler ile kilo veremeyen ancak ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat için vücut kitle indeksi uygun olmayan kişilerde uygulanmaktadır. Mide balonu uygulamasının gerçekleştirilemeyeceği kişiler ise; midesinde ülser olan, geniş mide fıtığı bulunan ya da gebe olan kişilerdir. Mide balonu yerleştirildikten sonra 6 ile 1 sene arasında değişen süreler sonrasında çıkarılması gerekmektedir.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu genel anestezi altında, endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilmektedir. Mide içerisine yerleştirilen balon özel uzatma hattı kullanılarak serumla şişirilir ve işlem tamamlanır. İşlem süresi ortalama 30 dakika civarında sürmektedir. Hasta uyandıktan sonra bir süre gözetim altında tutulup, aynı gün içinde evine dönebilmektedir. 

Mide balonunun yakılmasının ardından balonun mideye oturup oturmadığı bir süre takip edilmektedir. Hasta haftada bir kez doktor kontrolüne gitmeyi ihtmal etmemelidir. 

Mide balonu takıldıktan sonra 6 ay ile 1 yıl içerisinde çıkartılmaktadır. Bu süre içinde kişi doktorun önerilerine uyduğu, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimine dikkat ettiği takdirde istenilen kiloya ulaşmış olmaktadır.

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu uygulamasında mide içerisine gönderilen nesnenin dışarı atılması için mide sürekli kasılacak ve bu durum kişide rahatsızlığa neden olacaktır. Ancak uygulama sonrasında gelişebilecek komplikasyonların önüne geçebilmek için doktor kontrolünde birtakım beslenme programlarına uyulabilmektedir. Mide balonu uygulaması sonrasında bulantı, kramp, kasılmaların önüne geçebilmek için mideye rahatlatıcı etkisi bulunan bitki çayları tüketilebilmektedir. Aynı zamanda doğal ve dengeli bir beslenme programına uyulması da şikayetlerin önüne geçecektir.

Mide Balonunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Mide balonu uygulamsının en sık görülen yan etkisi bulantı ve kusmadır. Ancak bu belirtiler en geç bir hafta içerisinde azalarak geçmektedir.

Kusmanın devam etmesi halinde hastanın doktoruna baş vurması gerekmektedir. Duruma göre nadir de olsa balonun uyuşmadığı hastalarda balon mideden çıkartılabilir. Kullanılan balon ayarlanabilir slikon ise balonun biraz daha indirilmesi şikayetlerin geçmesini sağlamak için yeterli olmaktadır.

Mide balonu yan etkisi ve riski oldukça düşük bir işlemdir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?
Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Obezite problemi günümüzde her yaşta insanın yaşadığı ve insanın genel sağlık durumunu önemli derecede olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

GÖRÜNTÜLE
Mide Balonu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Mide Balonu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İçinde bulunduğumuz dönemde çağın hastalığı olarak kabul edilen obezite problemi için birçok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

GÖRÜNTÜLE