Gebelik Sonrası Obezite Cerrahisi ve Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik

Obezite cerrahisi sonrası gebelik hastalarımızın en çok merak ettikleri ve danıştıkları konulardan biridir. Obezite cerrahisi sonrası; şişmanlıkla ilgili doğurganlık problemi yaşayan ve Polikistik over sendromlu hastalarda doğurganlıkta ve ovulasyon düzeninde hızlı bir gelişme olduğu ispatlanmış bir gerçektir.

Obezite cerrahisi sonrası kilo verme dönemi bittiğinde gebelik son derece güvenilirdir. Bu da ameliyattan sonra yaklaşık 12-18 aya denk gelmektedir. Aslında tartışılması gereken obezite cerrahisi geçirmiş bireylerde gebelik değil, hızlı kilo verme döneminde gebeliktir. Çünkü obezite cerrahisi sonrası gebelik, obez gebeliğe göre çok daha güvenlidir. Bebeği annesinin yetersiz besin almasına bağlı gelişim gereğinden korumak için kilo verme döneminin bitmesi beklenmelidir. Bu durumda artmış olan doğurganlık nedeniyle ilk 18 ayda doğum kontrolünün önemi ortaya çıkmaktadır. Emilim bozucu ameliyatlarda doğum kontrol haplarının etkisi tartışmalıdır.

Obezite cerrahisi sonrası en sık görülen besin eksiklikleri B12, demir, D vitamini, Kalsiyum ve protein eksiklikleridir. Bu besin eksiklikleri gebelikte oluşabilecek bulantı nedeniyle gıda alımının iyice azalması sonucu ciddi boyutlara ulaşabilir.

Gebelik durumunda bu konuda jinekoloğunuzu mutlaka uyarmalısınız.

Obezite cerrahisi sonrası normal kilosuna ulaşmış bir kadında gebelik hipertansiyonu ve diyabeti riski hiç obez olmamış sağlıklı bir kadınla aynıdır.

Gebelik sırasında biraz kilo alacağınızı bilmeli ama gebelik sonrası kilo vermek de kolay olacağından bu sizi korkutmamalıdır. Obezite cerrahisi sonrası normal doğum da, sezeryanla da doğum yapmak da mümkündür.

Gebelik Sonrası Obezite Cerrahisi

Gebelikte kilo almak normal ve sağlıklı bir durumdur. Ne yazık ki gebelikte alınan kiloların verilmesi kolay olmamaktadır. Özellikle gebelik öncesi aşırı kilolu olanlarda daha da zordur. Doğumdan 2 ay sonra obezite cerrahisi güvenle uygulanabilir ama anne sütünün bebek için önemi düşünülünce bence emzirmenin etkilenmemesi için en az 6 ay beklemek en sağlıklısıdır.

Gebelik öncesi normal kiloda olan ve gebelikte aşırı kilo alan hastalarda; obezite cerrahisi bu kiloların verilmesi için ilk seçenek olmamalı, profesyonel yardım alarak diyet denenmelidir.