Mide Balonu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İçinde bulunduğumuz dönemde çağın hastalığı olarak kabul edilen obezite problemi için birçok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemler genellikle kısıtlayıcı yöntemler olmakla birlikte hastanın yeterli orandan daha fazla gıda alımını engellemek için uygulanan işlemlerdir. Söz konusu işlemlerden biri de mide balonudur. Mide balonu hastaya geçici süre uygulanan güvenli bir işlemdir ve günümüzde oldukça sık uygulanmaktadır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu obezite cerrahisinde uygulanan yöntemlerden biridir. Ağızdan mideye özel cihazlar ile gönderilen balon; hastanın durumuna göre şişirilerek midesinin içinde yer kaplaması sağlanmaktadır. Böylece hasta ihtiyacından fazla yemek yemeyecek, midesinde açlık hormonu çok daha az salgılanacak ve kilo vermeye başlayacaktır. Mide balonu uygulamasının diğer obezite cerrahisi yöntemlerinden ayrıldığı bşrtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Endoskopik yöntemler ile uygulanmaktadır.

- Mide küçültme ameliyatı ya da tüp mide ameliyatının riskli olabileceği hastalarda güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir.

- Kilo kaybetmek isteyen hastalar için uygundur. 

- Morbid obezite hastalarında mide küçültme ameliyatının risklerini ortadan kaldırabilmek için uygulanabilmektedir. 

Mide Balonu Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide balonu uygulaması geçici bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle doktorun belirlediği tarihte mideye gönderilen balonun çıkarılması gerekmektedir. Aynı zamanda bir diyet programı olmadığını da bilmek gerekmektedir. Kilo kontrolünün diyet ve egzersiz yardımı ile sağlanması gerekmektedir. Bunlarla birlikte mide balonu; obezite probleminin hastanın total sağlık durumuna edeceği etkilerden korunmaya yönelik olarak da uygulanabilmektedir. 

Mide balonu hastada maksimum 6 ay süre ile kalmaktadır. 6 aydan uzun kalması ise hem hasta için hem de mide fonksiyonları için zararlı olabilmektedir. Mide balonu uygulaması cerrahi işlemler kadar büyük risk faktörleri barındırmasa da endoskopik bir yöntem olması sebebi ile birtakım riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle doktor seçiminin özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Mide balonu uygulamasını gerçekleştiren doktorun alanında uzman ve bu konuda tecrübeli olması gerekmektedir.