Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Obezite problemi günümüzde her yaşta insanın yaşadığı ve insanın genel sağlık durumunu önemli derecede olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Obezite tedavisinde amaç hastanın sağlıklı bir şekilde kilo vermesi ve iç organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlamaktır. Öyle ki obezite hastalığı salt kilo verememe hastalığı değil; kişinin metabolizmasını etkileyen ve psikolojik sorunlara yol açan da bir problemdir. 

Obezite tedavisinde uygulanan yöntemler cerrahi ve cerrahi dışı olarak ayrılmaktadır. Mide balonu da obezite tedavisinin kısıtlayıcı yöntemlerinden biridir. Mide balonu tedavisine başlayan hasta; açlık hormonunun daha az salgılanması sebebi ile daha az açlık hissine kapılacak ve daha az besin tüketerek kilo verecektir. Mide balonu endoskopik yöntemler ile hastaya yerleştirilmekte ve yaklaşık 6 ay sonra da çıkarılmaktadır. 

Her tedavi yönteminde olduğu gibi obezite tedavisinde uygulanan mide balonu yönteminin de birtakım riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi öncesinde hastanın genel sağlık muayenesinin yapılması ve sağlık öyküsünün değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Mide balonu yönteminin uygulanabileceği hastalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Obezite cerrahisinin riskli olduğu hastalar

- Tip 2 diyabet hastaları

- Cerrahi yöntemlerden korkan hastalar

- VKİ 40'ın altında olan ancak ideal kilonun üzerinde olan hastalar

Mide balonu uygulamasının riskli olması nedeni ile uygulanmaması gereken hastalar ise şu şekildedir;

- Alkol tüketen hastalar

- Daha önce laparoskopik obezite cerrahisi geçirmiş hastalar

- Psikolojik durumu elverişli olmayan hastalar

- Mide rahatsızlıkları bulunan hastalar

- Uyuşturucu kullanan hastalar

- VKİ oranı uygun olmayan hastalar