Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çağımızın giderek artan sorunlarından biri olan obezite, kişinin yalnızca fiziksel görünümünü etkilemekle kalmayıp birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Kişide ciddi sağlık şikayetlerine yol açmadan tedavi edilmesi gereken obezitenin en kolay ve hızlı tedavi yöntemi ise tüp mide ameliyatı olmaktadır. 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Midenin büyük bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması operasyonu tüp mide ameliyat olarak tanımlanır. Mide dokusu, midenin yemek borusu ile birleşen kısmından, oniki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar kesilerek çıkartılır ve mide adeta ince uzun bir tüp şekline getirilir. Mide kapakçıkları korunacağı için midenin sindirim sistemindeki görevi etkilenmez. Tüp mide ameliyatı ile kişinin açlık hissinde büyük bir düşüş yaşanmasını sağlar. Yani kişi daha az yiyerek daha çabuk doymuş olur.

Tüp mide ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat süren ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Laparoskopik yöntem ile gerçekleştirildiği için karına geniş kesiler atılmaz bu nedenle iyileşme süreci de hızlı seyreder ve hastada ağrılara neden olmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatı kilolu olan herkes için uygun görülmez. Kişinin gerçekten obezite hastası olması ve bu hatsalığının sağlığını tehdit ediyor olması durumunda tüp mide ameliyatına baş vurulur. Hastanın cerrahi işleme uygun görülmesi için gereken diğer şartlar ise aşağıdaki gibidir.

  • 18-65 yaş aralılığında olmak
  • Vücut kitle indeksinin 40'ın üzerinde olması. Ancak 35'in üzerinde olanlara da doktor muayenesi sonucu gerekli görülürse ameliyat uygulanabilmektedir.
  • Kişinin obeziteye bağlı olarak görülen damar tıkanıklığı, diyabet, kalp, uyku apnesi gibi ciddi sağlık problemlerinin olması
  • Hastanın alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının olmaması
  • Kişinin ameliyat sonrasında değişecek olan yaşam ve beslenme tarzına kendini hazır etmesi 
  • Hormonal bir sorun olmaması
  • Kişinin en az 5 yıldır obezite hastası olması ve diğer tedavilerin işe yaramamış olması
  • Kişinin daha önce uygulanan tedavi ve diyet programlarına rağmen kilosunda bir değişimin olmaması

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatından sonra kişi hızlı bir şekilde fazla kilolarından kurtulur. Bu süreçte yapılması gereken en önemli şey kişinin yaşam ve yeme alışkanlıkları tarzında değişime gitmesidir. Cerrahlar ameliyat sonrası süreçte genelde gastrik sleeve diyeti önermektedirler. Yağ oranı yüksek yiyeceklerden, kızartmalardan, gazlı ve alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır ve bu beslenme anlayışı yaşam tarzı haline getirilmelidir. 

Uygulanacak olan diyetlerin yanı sıra egzersiz de kişinin yaşamının bir parçası olmalıdır. 

Tüp Mide Ameliyatının Faydaları

Tüp mide ameliyatından sonra kilo verme hızı oldukça yüksektir.  Yapılan araştırmalar hastaların tüp mide ameliyatı sonucunda toplam ağırlıklarının ortalama %66'ısını kaybettiklerini göstermektedir.Üstelik daha az yiyerek ulaşılan tokluk hissi sayesinde kişnin verdiği kiloları geri alma riski düşmüş olur.

Tüp mide ameliyatı sayesinde kişi yalnızca fazla kilolarından kurtulmakla kalmaz aynı zamanda obeziteye bağlı oluşan sağlık problemleri de ortadan kalkmış olur. 

Tüp mide ameliyatının en büyük avantajlarından biri bu işlem için mideye yabancı bir cismin adapte edilmiyor oluşudur.