Obezite Nedir, Obezite Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde özellikle yaşam tarzına bağlı olarak giderek artış gösteren ve bedenin yağ kütlesinin aşırı artması sonucu vücut ağırlığının normal düzeyin üzerine çıkması olarak tanımlanan obezite, yalnızca fiziksel bir problem değil aynı zamanda ciddi bir sağlık problemidir ve tedavi edilmesi gerekir. 

Obezite Cerrahisi Nedir?

Beslenme, anne karnında başlayan ve yaşam boyu devam eden bir ihtiyaçtır. Canlılar, sağlıklı bir yaşam sürmek için gün içinde ihtiyaç duydukları enerjiyi tükettikleri besinlerden alırlar. Alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumu ise harcanamayan enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasına yol açar ve bu durum obeziteye neden olur.

Obezite tedavisinde en etkili ve kalıcı yöntem cerrahi girişimdir. Bu zamana kadar gerçekleştirilen tedavi ve diyet planlamaları ile kilo vermeyi başaramayan, vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan ve bu nedenle çelitli sağlık problemleri yaşayan hastalara obezite cerrahi uygulanmaktadır. Obezite cerrahisi sayesinde kişi normal kilosuna dönebilir ve obeziteye bağlı görülen hastalıklar da büyük ölçüde geriler. 

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, midenin yaklaşık %80'lik bir bölümünün çıkartılması ile mide hacmini küçültmeye yönelik bir cerrahi girişimdir. Mide hacminin küçülmesi kişinin daha az gıda tüketmesini ve dolayısıyla daha az kalori almasını sağlar. Tüp mide ameliyatı ile fazla kiloların yaklaşık %60'ı kısa bir sürede kolayca verilrken en büyük avantajlarından biri de bunun için vücuda yabancı bir cismin adapte ediliyor olmamasıdır. Ayrıca ameliyattan sonra normal yaşama dönüş süreci de hızlı seyretmektedir. Tüp mide ameliyatı kişinin fazla kilolarından arınmasını sağlamasının yanı sıra obeziteye bağlı görülen diyabet gibi hastalıkları da önlemiş olur.

Kimler Ameliyat Olabilir?

Obezite cerrahisi kilo vermek isteyen herkes için uygun bir tedavi değildir. Hastanın belirli kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir. Cerrahi girişime gerek duyulması için öncelikle kişinin vücut kitle indeksinin 40'ın üzerinde olması ve en az 5 yıldan beri tedavi edilememiş obezite hastalığının bulunması gerekmektedir.

Obezite cerrahisi için hastanın sağlaması gereken diğer şartlar ise şu şekildedir:

  • Kişinin ameliyata engel bir sağlık durumunun olmaması
  • Bir yıllık ilaç ve diyet uygulamalarından sonuç alınamaması
  • Hastanın alkol ve uyuşturucu bağımlılığının olmaması