Obezite Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite çağın hastalığı olarak bilinmektedir. Tıp alanında yaşanan gelişmeler ve uygulamaların güvenilir bir şekilde yapılıyor olması obezite ameliyatlarının da başarı oranını önemli derecede arttırmıştır.  Bu nedenle obezite problemi olan birçok hasta gerek kilo kontrolünün sağlamak gerekse total sağlık durumlarını korumak adına obezite cerrahisine başvurmaktadır. 

Obezite Ameliyatları Nelerdir?

Bariatrik cerrahi olarak da bilinen obezite cerrahisi vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan hastalara uygulanmaktadır. Obezite problemi hastalarda birtakım ciddi kronik hastalıklara da yol açabilmektedir. Bu nedenle hastaların birçoğu obezite ameliyatlarına başvururak kilo kontrollerini oluşturmakta ve bunun yanı sıra sağlıklı bir yaşama sahip olabilmektedir. Obezite ameliyatları hastanın durumuna göre farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bu yöntemler; besin emilimini bozan ameliyatlar, kısıtlayıcı ameliyatlar, kısıtlayıcı ve besin emilimini bozan ameliyatlardır. Günümüzde yan etkilerinin önüne geçilebilmesinin daha kolay olması nedeniyle kısıtlayıcı ameliyatlar daha çok uygulanmaktadır. 

Obezite Ameliyatı Öncesi

Obezite ameliyatları öncesinde hastanın genel sağlık durumunun iyi olması ve herhangi bir bağışıklık sistemi hastalğının bulunmaması gerekmektedir. Aynı zamanda hastanın psikolojik açıdan iyi durumda olması ise ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkilemesi nedeni ile gözetilmektedir. Obezite ameliyatı öncesinde sigara ve alkol alışkanlıklarından vazgeçilmesi gerekmektedir. Öyle ki sigara doku zedelenmesini arttırması nedeni ile iyileşme sürecini zorlu hale getirebilmektedir. Obezite ameliyatını gerçekleştirecek olan doktorun teorik bilgi ve tecrübesi de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle doktor seçimi de özenli bir şekilde yapılmalıdır. 

Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite ameliyatı sonrasında genel sağlık durumuna dikakt edilmelidir. Doktorun önerdiği oranda egzersizler yapmak ise vücuttaki ödemin çok daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlayacaktır. Obezite ameliyatı sonrasında özel bir beslenme düzeni oluşturulmalı ve aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir;

- Sigara ve alkol tüketmemek

- Gazla içecekler tüketmemek

- Paketlenmiş hazır gıdalardan kaçınmak

- Yeterli oranda su içmek

- Atıştırmalıkları sağlıklı besinlerden oluşturmak

- Karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmemek

- Egzersiz programını atlamamak