Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık bölgesinde iç organın dışa taşması durumundan meydana gelen ağrı ve şişlik kasık fıtığı olarak tanımlanmaktadır. Kasık fıtığı öksürme, ıkınma, spor ile kasık bölgesini zorlama ve ağır kaldrıma gibi durumlarda meydana gelir. Erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülmektedir. İndirek fıtıklar gençlerde, direk fıtıklar yaşlılarda, femoral fıtıklar ise daha çok kadınlarda görülmektedir. 

Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık fıtığı hem kadınlarda hem de erkeklerde şiddetli ağrılara sebep olabilen ve giderek büyüme riski taşıyan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle acilen tedavi edilmesi gerekir. Tek tedavi yöntemi de cerrahi müdaheledir. Kasık duvarında bir yırtık meydana geldiği için kendiliğinden iyileşmesi söz konusu değildir. 

Erkeklerde Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığı genelde erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. 

Kasık fıtığı tanısı, doktor muayenesi ile kolayca konulabilmekte olup bazen kasık bölgesine ultrason çok nadir durumlarda ise MR gerektirebilir. Kasık fıtığı teşhisinin konulmasının ardından kişi zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Kasık fıtığının hem erkeklerde hem de kadınlarda tek tedavi yöntemi vardır o da cerrahi müdahaledir. Kasık fıtığı ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon olup, dışa doğru taşan bağırsağın tekrar karın boşluğuna yerleştirilmesi işlemidir. 

Kasık fıtığı ameliyatlarından sonra hastanın 1 ay dinlendirilmesi gerekmektedir. Hasta bu işlemden sonra ağır kaldırmamalı, yorucu aktivitelerden kaçınmalı, yapıyorsa eğer spora ara vermelidir. 

Kasık fıtığı ile ilgili merak edilenlerin başında gelen konulardan biri de kasık fıtığı ameliyatının cinsel hayata olan etkisidir. Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı cinsel hayatı etkilememektedir. 

Kadınlarda Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığı kadınlarda erkeklere oranla daha az görülse de yinede rastlanan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda daha alt bölgede meydana gelen femoral fıtığı daha sık görülmektedir. 

Kasık fıtığı ameliyatı açık veya kapalı olabilmektedir. Direk ve indirek fıtıklar açık teknik ile tedavi edilirken, bu teknikte daha alt bölgede bulunan femoral fıtık atlanabilmektedir. Bu nedenle laporaskopik ameliyatın seçilmesi kadınlarda kasık fıtığı tedavisinde önemlidir.