Fıtık

Karın duvarında kas zayıflığı sonucu bölgenin bütünlüğünün bozularak karın içi organların bu oluşan boşluğa doğru yer değiştirmesi ve ciltte bir şişlik oluşturmasına fıtık denir. Karın içi organların arasında da fıtıklaşmalar olabilir.

Karında görülen fıtıklar kasık bölgesinde (inguinal herni), göbekte (umblikal herni), bacak damarların yanında (femoral herni), karnın yan taraflarında (Spiegel herni), göbeğin üst kısmında (epigastrik herni) veya eski bir ameliyat bölgesinde (İnsizyonel herni) görülebilmektedir.

Yemek borusu, karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diafragma dediğimiz kalın zar gibi dokudaki küçük bir boşluktan geçerek karın boşluğunun içine doğru iner. Bu boşluğun genişlemesi ve buna bağlı olarak midenin yukarıya doğru, göğüs boşluğuna doğru kaymasına mide fıtığı (hiatal herni) denir.Özellikle yatakta yatıldığı sırada ağıza acı ekşi suların gelmesi, sebebi anlaşılamayan öksürüğünün görülmesi, göğsün ön duvarı altında yanma ve ağrı gibi şikayetler olduğunda araştırılması gereken bir durumdur.