Erkeklerde Kasık Fıtığı

Kasık bölgesinde bulunan dokuların zayıflığından dolayı oluşan ağrı ve şişlik olarak tanımlanan kasık fıtığı, erkeklerde kadınlara oranla 7 kat daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Kasık fıtığının erkeklerde daha fazla görülmesinin sebebi ise testislerin karın içinde gelişmesi ve bir kanal aracılığıyla keseye inmesinden kaynaklı olmaktadır. Özellikle ağır işlerle uğraşan erkeklerde 70 yaş üzerinde daha üzerinde daha sık rastlanmaktadır. 

Erkeklerde Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

En tipik belirtisi kasıkta oluşan şişliktir. Bu şişlik özellikle ayaktayken belirginleşir. Şişliğin büyüklüğü ise kişiden kişiye değişebilmektedir. Şişlikle beraber zaman zaman kendini hissettiren ağrı da yine kasık fıtığının belirtileri arasındadır. Bu ağrı kasık ya da karın bölgesinde olabilmektedir.  Ayrıca, kasık fıtığı erkeklerde daha çok sağ kasıkta görülmektedir.

Kişiye kasık fıtığı teşhisi konulması için doktor tarafından şişlik ve ağrının muayene edilmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Tedavisi

Erkeklerde kasık fıtığı şiddetli ağrılara ve ciddi bir hasara yol açmadan önce tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.  Tek tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Genel anesteiz altında gerçekleştirilen fıtık ameliyatı, bağırsağın kese içine giren bölümünün tekrar karın boşluğuna yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir. 

Kasık fıtığı, cerrahi müdahalede bulunularak tedavi edildikten sonra hasta 1 ay boyunca dinlenmeli, zorlayıcı aktivitelerden kaçınmalı, ağır kaldırmamalı ve spor yapmamalıdır.

Hastanın yaşından ya da herhangi bir sebepten dolayı ameliyat olamaması gibi durumlarda ise doktor dışarıdan müdahalede bulunarak bağırsağı karın bölgesine iter. Bu işlemden sonra hasta fıtık hastalarına özel bir korse kullanarak tedaviyi destekler.